kontraindikace

Kontraindikace u sportovní a relaxační  masáže

Výraz kontraindikace znamená nějaký zákaz. Kontraindikace masáže pak znamená zákaz masírování za určitých stavů a při některých nemocech. Může být částečná, kdy je třeba dbát zvýšené opatrnosti a záleží na individualitě masírovaného, nebo jde o úplný zákaz.

 

 

Úplný zákaz:

Při horečce.

Zhoubné nádory – mohlo by dojít k zanesení zhoubných buněk do ostatních částí a orgánů – např. z plic, štítné žlázy do kostí, ze žaludku do jater…

Při kožních hnisavých nemocech – hrozí nebezpečí zanesení infekce na ostatní části kůže zákazníka i maséra.

Některé kožní vyrážky – např. spála, neštovice, spalničky.

Při tuberkulóze kostí, kloubů, šlach a při aktivní TBC plic hrozí zanesení Kochova bacilu do jiných částí.

U zánětů ledvin.

Při krvácivosti – může dojít ke krevním výlevům do kůže, podkoží, svalů, ale i do vnitřních orgánů.

U některých druhů zácpy – může dojít k poškození vnitřní stěny střeva tuhou stolicí.

U všech akutních zánětů dutiny břišní – hrozí nebezpečí vzniku zánětu pobřišnice a eventuálně proděravění zaníceného orgánu. Rovněž žlučníkové kaménky, zánět žlučníku, žaludeční a dvanácterníkový vřed jsou kontraindikovány. U těchto chorob se nesmí masírovat břicho.

Masáž se nesmí provádět u akutních kloubních zánětů. Příznaky zánětů kloubů: zarudlá kůže, kloub je bolestivý, teplý, pohyb je omezen. Krajina kloubu je výrazně citlivá, zduřelá, zvětšená. U chronických kloubních zánětů je kloub rovněž zduřelý, není však zarudlý a teplý – zde se masáž doporučuje.

Akutní úrazy – výjimkou je podvrtnutí.

 

Částečný zákaz:

Těhotné ženy.

Při menstruaci.

V šestinedělí.

U některých duševních chorob – např. schizofrenie.

Nesmí se masírovat těsně po jídle, hlavně ne břicho.

Nemasíruje se při celkové sešlosti a slabosti.

U lidí velmi starých, kteří trpí odvápněním kostí, není masáž rovněž vhodná.

U tzv. dekompenzace srdeční, tj. stav, kdy srdce nestačí krýt potřebu organizmu – takto postižený člověk je dušný, má promodralé rty, otoky dolních končetin.

Nesmí se masírovat u křečových žil, zánětu těchto žil a trombose, hrozí zanesení krevní sraženiny do plícnice. Stav vzniklý uvolněním a zanesením krevní sraženiny do plícnice se nazývá embolie, končívá zpravidla smrtí. Stavy po zánětech žil můžeme masírovat za 3 – 6 měsíců – a to zcela lehce a pokud možno se postiženým místům vyhýbáme.